Już wiadomo, kto zastąpił Garriego Kasparowa na stanowisku przewodniczącego Fundacji Praw Człowieka – została nim Julia Nawalna

Portal Politico donosi, że po śmierci swojego męża, Aleksieja Nawalnego, znanej rosyjskiego opozycjonisty, jego żona Julia Nawalna została mianowana przewodniczącą Fundacji Praw Człowieka. Na tym prestiżowym stanowisku zastąpiła Garriego Kasparowa, byłe szachowego mistrza świata i jednego z najgłośniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina.

Fundacja Praw Człowieka (HRF) na swojej stronie internetowej podkreśla, że Julia Nawalna jest głęboko związana z demokracją i prawami człowieka, a jej nieugięte wsparcie dla swojego zmarłego męża, który był liderem opozycji rosyjskiej i zmarł w lutym w łagrze, jest powszechnie znane i szanowane.

Po objęciu nowej funkcji Nawalna stwierdziła, że „osobiste doświadczenia pokazały mi jak duże zagrożenie dyktatury stanowią dla naszych bliskich oraz dla całego świata”. Dodała, że w obecnych trudnych czasach obrona podstawowych praw i wolności jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Wyraziła też swoje zaangażowanie w misję HRF, twierdząc, że jest to sprawa bliska jej sercu i nie może się doczekać, aby pomóc w osiągnięciu jej celów.

Garri Kasparow, który przewodniczył fundacji przez trzy kadencje od 2012 roku, wyraził swoje pełne poparcie dla Nawalnej i z niecierpliwością czeka na nowy rozdział w Fundacji Praw Człowieka. „Julia jest niewiarygodnie odważna, a jej zaangażowanie w sprawiedliwość jest inspirujące. Jestem pewien, że pod jej przywództwem HRF będzie kontynuować swój rozwój i zwiększać wpływ na walkę o prawa człowieka” – powiedział Kasparow.

Fundacja Praw Człowieka, z siedzibą główną w Nowym Jorku, została założona w 2005 roku przez Thora Halvorssena, obrońcę praw człowieka. Organizacja co roku organizuje Forum Wolności w Oslo. Przewodniczącymi HRF byli wcześniej m.in. były prezydent Czech Vaclav Havel i kubański pisarz oraz działacz społeczny Armando Valladares.