Korzystanie z ciśnieniomierza – klucz do wykrycia problemów z nadciśnieniem

Problem nadciśnienia tętniczego dotyka około jednej trzeciej populacji dorosłych Polaków, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej choroby, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne dolegliwości. To przerażające, ale często bagatelizowane schorzenie może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli pozostanie nieleczone.

Z wiekiem ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta, jednak nie jest to choroba ograniczona tylko do seniorów. Wzrasta częstość diagnozowania nadciśnienia u osób, które ukończyły 30 lat. Choroba ta może być w pełni asymptomatyczna, a objawy takie jak bóle głowy, łatwe męczenie się czy problemy ze snem są na tyle niespecyficzne, że często nie budzą niepokoju.

Mierzenie ciśnienia krwi za pomocą ciśnieniomierza jest prostym narzędziem do identyfikacji nadciśnienia. Prawdopodobieństwo postawienia diagnozy nadciśnienia rośnie, gdy wyniki pomiarów przekraczają 140/90 mmHg. Zgodnie z wytycznymi American Heart Association i American College of Cardiology, wartość progowa to 130/80 mm Hg.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zaleca mierzenie ciśnienia krwi dwa razy dziennie – rano i wieczorem – o stałych porach, na przykład o godzinie 7 i 19 lub 6 i 18. Każdy pomiar powinien być powtórzony po kilku minutach. Osoby na lekach obniżających ciśnienie powinny mierzyć ciśnienie bezpośrednio przed przyjęciem leków, aby ocenić skuteczność terapii.

Rezultaty powinny być zapisywane w notatniku (uwzględniając datę, godzinę, wynik i okoliczności), aby monitorować zmiany ciśnienia krwi w ciągu dnia oraz oddziaływanie czynników takich jak zmęczenie, stres, dieta czy używki na wyniki pomiarów.

Odpowiednie pomiary wykonuje się będąc w pozycji siedzącej i w stanie spoczynku, po co najmniej pięciu minutach odpoczynku. Należy usiąść wygodnie opierając się o oparcie krzesła, nie zakładając nogi na nogę ani nie podwijając jej pod pośladek. Stopy powinny swobodnie spoczywać na podłodze.

Pomiaru nie powinno się dokonywać do 30 minut po paleniu, piciu kawy czy ćwiczeniach fizycznych. Przedramię, na którym mierzymy ciśnienie, powinno być na wysokości serca, podtrzymane i nieuciskane przez ubranie w pasie, kostkach ani pachwinach. Mankiet powinien obejmować około 80% obwodu ramienia – zbyt luźny lub zbyt ciasny może fałszować wyniki. Najlepiej jest umocować mankiet na kończynie niedominującej – na lewej dla osób praworęcznych i na prawej dla leworęcznych. Mankiet powinien być zakładany bezpośrednio na gołą skórę, nie na ubranie.