Macron znajduje się w trudnej sytuacji – prawica i lewica wyprzedzają jego partię

Widoczny jest poważny problem, z którym zmagają się Emmanuel Macron i jego partia. Wygląda na to, że coraz więcej obywateli Francji jest skłonnych oddać swój głos na skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe podczas najbliższych wyborów parlamentarnych. Badania opinii publicznej sugerują bowiem, że aż 31 procent respondentów planuje właśnie tak postąpić w pierwszej turze owych wyborów.

Ten niepokojący trend dla Macrona został ujawniony przez ośrodek analityczny Elabe, którego badanie zostało przeprowadzone na rzecz telewizji BFMTV i „La Tribune Dimanche”. W jego ramach 43 procent uczestników ankiety wyraziło przekonanie, że to właśnie Zjednoczenie Narodowe zwycięży w nadchodzących wyborach.

Jednak nie tylko prawica stawia Macrona w cieniu. Wskazuje na to fakt, że 28 procent ankietowanych deklaruje chęć poparcia sojuszu partii lewicowych. Tymczasem tylko 6,5 procent respondentów zamierza głosować na prawicową partię Republikanie, która boryka się z kryzysem po tym, jak jej lider Eric Ciotti zdecydował się na współpracę ze Zjednoczeniem Narodowym. Co więcej, zaledwie 10 procent badanych wierzy w to, że do zwycięstwa doprowadzi sojusz lewicy lub partia skupiona wokół prezydenta Macrona.

Planowane są dwie tury wyborów parlamentarnych. Pierwsza odbędzie się 30 czerwca, a druga – tydzień później, 7 lipca.