Od dalekowschodnich rytuałów po bałkańskie zwyczaje: Jak różne kultury świętują Nowy Rok?

Zastanawiasz się kiedykolwiek, jak w nieznanych ci krajach z całego globu obchodzi się nadejście Nowego Roku? Każda kultura ma swoje specyficzne zwyczaje, które są odzwierciedleniem ich historii, przekonań i tożsamości. Czy to poprzez symboliczne gesty w Japonii, spontaniczne skoki do oceanu na plażach Rio de Janeiro, czy tradycyjne poszukiwanie monety szczęścia w Grecji, Cyprze i na Bałkanach – te praktyki są tak zróżnicowane jak narody, które je praktykują.

Japonia, kraj o bogatej historii i unikalnej kulturze, witają Nowy Rok w sposób pełen symboli i głęboko związany z ich dziedzictwem. Dwa specyficzne zwyczaje, które charakteryzują japońskie celebracje Sylwestra, to ceremonia 108 uderzeń dzwonów oraz spożywanie gryczanego makaronu soba.

Zgodnie z buddystyczną tradycją, pod koniec ostatnich minut starego roku, w każdym miejscu kultu w całej Japonii rozlega się 108 uderzeń dzwonu. Ta praktyka, zwana „Joya no Kane”, ma głębokie konotacje duchowe. Symboliczne 108 odnosi się do ludzkich pragnień, które według nauk buddyjskich prowadzą do cierpienia. Każde uderzenie dzwonu ma na celu odpędzenie jednego z tych pragnień, oczyszcza umysł i duszę, przygotowując nas na lepszy, nowy rok. Majestatyczny dźwięk dzwonów, rozbrzmiewający w chłodnym powietrzu, tworzy atmosferę refleksji i nadziei.