Afera Snowdena

Niemal 9 lat temu świat technologii został wywrócony do góry nogami, a działania tylko i wyłącznie jednego człowieka wywołały międzynarodową aferę, ale i uzmysłowiły wielu osobom, jak bardzo są inwigilowani przez różnego rodzaju służby.

Kim jest Edward Snowden?

W wieku niespełna 22 lat Edward Snowden rozpoczął prestiżową karierę w CIA, gdzie pracował jako programista. Snowden zajmował się między innymi przygotowywaniem specjalnych systemów mających na celu zapewnienie ochrony przed cyberatakami, szukał również możliwości, które umożliwiłyby pozyskiwanie informacji o użytkownikach internetu oraz telefonów komórkowych.

Jak Snowden zdemaskował działania służb USA?

2013 rok był przełomowy w życiu Edwarda Snowdena. Odkrył on bowiem, że NSA, a więc Narodowa Agencja Bezpieczeństwa, zbierała informacje nie tylko o osobach podejrzewanych o terroryzm, lecz także zwykłych obywatelach, a ponadto – planowała rozszerzenie swoich działań tak, by móc inwigilować ich coraz bardziej. Z całkowicie zrozumiałych przyczyn, tego rodzaju praktyki nie spotkały się z uznaniem Snowdena, który początkowo próbował o tym fakcie rozmawiać ze swoimi przełożonymi i szefostwem.

Dokumenty Snowdena.

Edward Snowden posiadał wręcz nieograniczony dostęp do różnego rodzaju tajnych dokumentów, będących potwierdzeniem tego, że rząd USA rzeczywiście inwigiluje swoich obywateli. Postanowił nawiązać współpracę z największymi, amerykańskimi dziennikami, na których łamach podzielił się swoimi informacjami.