Brutalne naloty na terytorium Ukrainy – zgłoszono 12 ofiar śmiertelnych

Agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że w atakach rosyjskich przeprowadzonych we wczesnych godzinach porannych w piątek na obwód dniepropietrowski na Ukrainie zginęło co najmniej osiem osób, a liczba rannych wynosi 29. Ponadto, Rosjanie przeprowadzili operacje militarną również na obwodzie donieckim, gdzie śmierć poniosło cztery cywilów.

Działania Rosji 19 kwietnia zaowocowały co najmniej ośmioma ofiarami śmiertelnymi i 29 rannymi, które były wynikiem ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy – taką informację przekazała agencja Interfax-Ukraina. Dodatkowo, podano do wiadomości publicznej, że spośród zmarłych sześć osób to cywile, w tym dwoje dzieci w wieku sześciu i ośmiu lat, które straciły życie w mieście Synelnykowe.

Wcześniejsze raporty z obwodu dniepropietrowskiego mówiły o trzech zgonach i 21 osobach poszkodowanych na skutek ataku za pomocą pocisków rakietowych oraz dronów bojowych. W powiecie synelnykowskim zniszczono ponad 10 budynków mieszkalnych. Służby pożarnicze szybko uporały się z ogniem, który wybuchł w wyniku ataków. Szef ukraińskiego MSZ Ihor Kłymenko i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowali na Telegramie, że oprócz sześciu osób zabitych, sześć innych osób, w tym jedno dziecko, doznało tam obrażeń.

Serwis informacyjny DSNS poinformował o dwóch ofiarach śmiertelnych, które były mieszkańcami stolicy obwodu, miasta Dniepr. Tam też rannych zostało 20 cywilów. Rosyjski pocisk częściowo zniszczył czteropiętrowy budynek mieszkalny w Dnieprze, powodując pożar na obszarze około 1000 metrów kwadratowych. Ponadto odnotowano trzy osoby poszkodowane w Krzywym Rogu.

Informacje przekazane przez Ołeksandra Wiłkuła, szefa administracji wojskowej w Krzywym Rogu, mówią o tym, że ukraińska obrona przeciwrakietowa zdołała przechwycić około 10 pocisków w przestrzeni powietrznej nad regionem dniepropietrowskim.

Po ataku na obwód dniepropietrowski, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował do sojuszników o dostarczenie jego kraju dodatkowych systemów obrony powietrznej. „Rosja musi ponieść odpowiedzialność za ten terror, a każdy pocisk i każdy dron Shahed muszą zostać zestrzelone. Świat może to zapewnić, a nasi partnerzy mają niezbędne zdolności” – oświadczył przywódca w komunikacie na Telegramie.

Agresja Rosji na obwodzie donieckim zaowocowała śmiercią czterech cywilów. Jak poinformował szef obwodowej administracji Wadym Fiłaszkin, w ciągu ostatniego dnia agresor przeprowadził 18 ataków na miejscowości w tym regionie. Zginęły osoby zamieszkujące rejon pokrowski, na zachód od Doniecka okupowanego przez Rosjan. Dwóch mieszkańców zostało zabitych w Krasnohoriwce, jedna osoba zginęła w Oczeretynem, a inną ofiarę znaleziono w mieście Sełydowe.

Fiłaszkin dodał również, że ewakuowano 121 cywilów, w tym 15 dzieci, mieszkających blisko linii frontu.