"Chłopi" Władysława Reymonta docierają do dużego ekranu w Wielkiej Brytanii

Polski film „Chłopi”, będący adaptacją literackiej powieści autorstwa Władysława Reymonta i jednocześnie stawiający kroki ku zdobyciu Oscara, wkracza na brytyjski rynek kinowy, stając się dostępnym dla znacznie szerszego grona odbiorców. Planowana jest regularna dystrybucja filmu w kinach rozsianych po całym terytorium Wielkiej Brytanii. Inicjalnie, „Chłopi” zostaną wyświetlani w polskiej wersji językowej z dołączonymi angielskimi napisami.

11 października miało miejsce uroczyste otwarcie brytyjskiej premiery „Chłopów” na prestiżowym Londyńskim Festiwalu Filmowym. Kilka dni później obraz prezentowany był również na festiwalu filmowym w Manchesterze. Teraz jednak film będzie dostępny dla znacznie szerszej publiczności.

Przez pierwszy tydzień obecności na brytyjskim rynku, „Chłopi” będą prezentowani w 100 kinach w oryginalnej, polskiej ścieżce dźwiękowej z angielskimi napisami – co zostało pomyślane z myślą o brytyjskiej Polonii. Następnie, od przyszłego piątku, film pojawi się też w angielskiej wersji językowej, co zwiększy liczbę kin wyświetlających ten obraz do około 170.

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, gdzie „Chłopi” zostali wprowadzeni do regularnej dystrybucji poza granicami Polski. Film ten jest już dostępny dla widzów w Czechach i na Islandii, jednak liczba kin w Wielkiej Brytanii, które planują pokazać „Chłopów”, jest znacznie większa. Tego samego piątku obraz zadebiutuje na ekranach Hiszpanii, a tydzień później na ekranach Irlandii. Natomiast w styczniu przyszłego roku oczekiwana jest premiera filmu na amerykańskim rynku kinowym.