Netfliks

Netfliks – film w języku arabskim skandalem w Egipcie

Popularna na całym świecie platforma streamingowa Netfliks wypuściła ostatnio pierwszy film w języku arabskim. Jest to jednak dla Egipcjan produkcja dość kontrowersyjna. O jaki film chodzi? Co jest z powodem egipskiego skandalu z udziałem Netfliksa?

„Znajomi nieznajomi” na platformie streamingowej Netfliks

To właśnie ten tytuł budzi kontrowersje w Egipcie, który jest tak naprawdę remakiem włoskiego filmu pt. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Akcja „Znajomych nieznajomych” odbywa się w Libanie. Film opowiada historię siedmiu przyjaciół, którzy spędzają wspólnie wieczór. Na kolacji, na której się właśnie spotkali, doszło jednak do niemałych skandali. Cała paczka przyjaciół zdecydowała się bowiem zostawić na stole swoje odblokowane telefony. W ten sposób na jaw wyszły nieoczekiwane, pikantne oraz mroczne sekrety każdego z przyjaciół.

Dlaczego film Netfliksa jest skandalem w Egipcie?

Konserwatywne arabskie prawo zakazuje wielu zachowań seksualnych. Film „Znajomi nieznajomi” według niektórych środowisk obfituje w niemoralne sceny i zachowania. Jedna z aktorek występujących w tej produkcji, Mona Zaki, zdejmuje w jednej ze scen bieliznę. Stała się ona przez to szykanowana w internecie. Wroga kampania internetowa skierowana w Mony Zaki ma na celu zastraszenie aktorki.

To jednak według egipskich konserwatystów niejedyny powód do zakazania „Znajomych nieznajomych” w ich kraju. Jeden z bohaterów filmu jest gejem, a homoseksualizm jest w krajach arabskich surowo zabroniony. W związku z powyższym prawnik Ayman Mahfouz zapowiedział pozew przeciwko platformie streamingowej Netfliks, w którym oskarża firmę o promowanie homoseksualizmu.

Środowiska filmowe bronią libańskiej produkcji jak lwica swoich młodych. Krytycy filmowi nie widzą w nim niczego gorszącego i polecają nieoglądanie produkcji „Znajomi nieznajomi” osobom, które mają problem z homoseksualizmem lub nagością. Ponadto przypominają, że na Netfliksie znajdują się o wiele odważniejsze filmy.

Jeden komentarz w temacie “Netfliks – film w języku arabskim skandalem w Egipcie

Dodaj komentarz