Odszedł światło dzienne Karl Wallinger, kluczowy członek brytyjskiego zespołu World Party

Przyszła wieść o śmierci Karla Wallingera, kluczowego członka i lidera brytyjskiej grupy rockowej World Party, który wcześniej pełnił funkcję klawiszowca w zespole The Waterboys. Wallinger był znanym artystą, który między innymi tworzył muzykę do tak znanych filmów jak „Orbitowanie bez cukru”. Do jego największych hitów można zaliczyć utwory takie jak „Ship of Fools”, „Put the Message in the Box”, „Is it Like Today?” oraz „She’s the One”.

Po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Wallingera, Mike Scott, frontman The Waterboys, wyraził swoje kondolencje na Twitterze. Scott zapisał: „Dobrej podróży, mój przyjacielu. Byłeś jednym z najlepszych muzyków, jakich kiedykolwiek znałem”. Wallinger był członkiem The Waterboys w latach 1983-1985 i uczestniczył w tworzeniu trzech pierwszych albumów zespołu. Jego wkład można usłyszeć w utworze „The Whole of the Moon”, który jest jednym z najbardziej popularnych hitów grupy.

Wallinger opuścił The Waterboys w 1986 roku i założył w Londynie swój własny zespół, World Party. Stworzył dla niego takie hity, jak „Ship of Fools”, „Put the Message in the Box”, „Is it Like Today?” oraz „She’s the One”. Robbie Williams nagrał swoją wersję piosenki „She’s the One” pod koniec lat 90-tych.

Wallinger miał również okazję pracować nad debiutanckim albumem Sinéad O’Connor z 1987 roku, zatytułowanym „The Lion and the Cobra”. Głos O’Connor można usłyszeć w chórkach na pierwszych dwóch albumach World Party.

W 2001 roku u Wallingera zdiagnozowano tętniaka mózgu, co przerwało jego aktywność koncertową. Jednak po pięciu latach przerwy powrócił do grania. W 2022 roku zapowiedział, że przygotowuje z zespołem nowy album. Przyczyna śmierci Karla Wallingera nie została ujawniona publicznie.