Skoki narciarskie: Stefan Kraft triumfuje w Lillehammer, Polacy daleko z tyłu

Stefan Kraft, austriacki skoczek narciarski, kontynuuje swoją imponującą serię zwycięstw, dochodząc na szczyt podczas konkursu Pucharu Świata w norweskim Lillehammer. To już trzeci triumf Krafta w tym sezonie – poprzednio odnosił sukcesy podczas dwóch pierwszych konkursów, które odbyły się w Ruce w Finlandii. Niestety, polscy zawodnicy nie mieli dobrego dnia na skoczni – spośród nich najlepiej wypadł Paweł Wąsek, który uplasował się jedynie na 23. pozycji.

Kraft zdecydowanie dominował już po pierwszym skoku, uzyskując odległość 104 metrów. W swoim drugim skoku osiągnął 92,5 metra, co pozwoliło mu zgromadzić łączną notę 296,7 punktów – najwyższą w historii cyklu na normalnej skoczni.

Stefan Kraft w doskonałej formie na początku sezonu

Drugi na podium stanął Niemiec Andreas Wellinger, a trzeci była kolejna gwiazda austriackiego skoków narciarskich, Daniel Tschofenig. Start sezonu jest zdecydowanie pod znakiem 30-letniego Krafta, który w sobotę świętował swoje 33. zwycięstwo w karierze i 101. miejsce na podium zawodów Pucharu Świata. Kraft był jedynym skoczkiem, który przekroczył dystans 100 metrów, choć triumfował z nieco mniejszą przewagą niż sześć dni wcześniej w Ruce. Wellinger naciskał na austriackiego skoczka, tracąc jedynie pięć punktów, a Tschofenig miał stratę 9,4 punktu.

Kraft, który jest dwukrotnym zdobywcą Kryształowej Kuli, był najlepszy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonach 2016/17 i 2019/20. Aktualnie ma na swoim koncie komplet 300 punktów.