Afera Watergate

O Watergate słyszeli niemal wszyscy, co jednak kryje się za tą tajemniczą nazwą? – największy i najsłynniejszy, polityczny skandal w całej historii Stanów Zjednoczonych. Afera Watergate wywołała tak wielkie poruszenie, że jej następstwem było między innymi oddanie się do dymisji ówcześnie urzędującego prezydenta.

Kulisy afery.

Cała sprawa miała miejsce w latach 70 ubiegłego wieku. Urzędujący wówczas prezydent USA, Richard Nixon, zamierzał zabiegać się o reelekcję w nadchodzących wyborach, które zaplanowane były na rok 1972. Chcąc zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo, powołał tak zwany Komitet Reelekcyjny, którego członkowie mieli pomóc Nixonowi w ponownej wygranej w wyborach. Jak się okazało, ich działania nie były zgodne z prawem – część z nich usłyszała wyroki między innymi za pranie brudnych pieniędzy. Cała sprawa wyszła na jaw po tym, jak kilka osób spróbowało włamać się do Partii politycznego przeciwnika Nixona, której siedziba znajdowała się w hotelu Watergate, celem założenia podsłuchu. Stąd słynna już nazwa dla tego skandalu.

Skutki afery Watergate.

Prezydentowi Nixonowi finalnie udało się wygrać walkę o fotel prezydencki Stanów Zjednoczonych. Ze względu jednak na światło dzienne wychodziły coraz to większe ilości informacji dotyczących nieczystych zagrywek politycznych Nixona, który to zmuszony był zrezygnować z pełnienia funkcji prezydenta. Ponadto – aresztowanych zostało 5 innych osób, wśród których znajdował się, między innymi, były pracownik CIA.